Málokdo ví, že jsou dnes včelí medvídci chránění. S módou postřiků a chemických hnojiv, vysečených mezí a krátce střižených trávníků to nejsou zdaleka jen čmeláci, kterým ubývá prostor pro přirozený život a potrava. Pokud jim chcete pomoci a zároveň okrášlit svou zahradu, napomůže vám k tomu právě čmelín. Čmeláci vám za to pomohou s plodností zahrady a budou během celého jara i léta zdobit vaše květiny. To je další důležitá věc, na kterou nezapomínejte, čmeláci potřebují dostatek pestré potravy.
Jak má tedy takový domeček vypadat?
Čmelín není ve své podstatě nic složitého. Postačí nám k němu menší bedýnka s jedním otvorem a dlouhou chodbičkou, aby ve čmelákovi vyvolával pocit bezpečí.
Důležitá je izolace, aby v něm v létě nebylo příliš teplo a v zimě naopak nepromrzal. Teplota nesmí příliš kolísat, naopak by měla být stálá. Umístěte ho nejlépe do polostínu, třeba ke stromu, hlavní je aby do něj přímo neprofukovalo a nebyl na přímém slunci. Zvolíme spíše závětrné místo v klidné části zahrady, kde nebudeme čmeláky příliš často rušit.
Pečlivě dbáme i na přístup do čmelínu. Ten by měl zůstat skutečně jen pro samotné čmeláky. Můžeme ho například podepřít něčím, co obalíme čímkoli lepivým nebo ho postavit do misky s vodou, kterou nezapomeneme doplňovat nebo s olejem, který nevyschne. Dovnitř se tak nedostanou mravenci ani další škůdci, kteří by mohli čmeláky ohrozit a jejich hnízdo úplně zničit.
Ideální rozměry domečku se pohybují okolo dvaceti pěti až třiceti centimetrů. Ideálně použijte dva centimetry silná prkna. Stěny i dno a vrchní desku oblepte pro lepší izolaci polystyrenem. Do polystyrenu je nutné vyříznout odvětrávací otvory a samotný vchod vyřešit pomocí husího krku.
Výplň ubytování pro čmeláky, v němž se bude čmelákům s jejich královnou hezky bydlet, můžete vytvořit nejen ze speciální výplně určené pro čmelíny, ale i suchého mechu, sena nebo krejčovské vaty. Dejte jen pozor, abyste spolu s mechem nezabydleli do domečku nežádoucí obyvatele.
Ke vchodu nezapomeňte připevnit kousek vodorovného dřeva, které poslouží jak přistávací a vzletová plocha. Střechu vytvořte z dalších prken a ideálně ji potáhněte nepromokavým materiálem, případně použijte namísto prken přímo nepromokavý, ale dostatečně pevný materiál.