Máte plnou skříň, ale nemáte co na sebe. Rozhodnete se tedy vyrazit do nejbližšího nákupního centra a tam si nakoupíte dalších pár hadříků. Je to přece levné, to se vyplatí. Po čase na ně ale zapomenete, nebo se vám kvůli použití nekvalitních materiálů rychle zničí. Takto se to u většiny lidí děje stále a stále dokola, než si uvědomíme, že máme zase plnou skříň, kterou vytřídíme a jsme zase na začátku.
Módní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí. Poptávka po udržitelné neboli jinak etické módě pomalu narůstá. Lidé si začínají více uvědomovat dopady rychlého módního průmyslu.
Zajímejte se
První krok k udržitelné módě můžete učinit tak, že se začněte zajímat zda-li značka deklaruje férové podmínky zaměstnancům, kteří většinou vyrábí oblečení v hrozivých
podmínkách – podprůměrná mzda, nedostatečnáochrana před toxickými látkami..
Značka by také měla udržovat co nejmenší uhlíkovou stopu či používat materiály, které příliš nezatěžují našiplanetu.
Ročně se vyprodukuje přes 150 miliard kusů oblečení a dalších pár miliard vyřazených kusů končí na skládkách a ve spalovnách.
Doma je vždy nejlépe
Spousta českých návrhářů či designérů provozuje své maličké butiky se slow fashion oděvy. Překvapí vás, kolik skvělých módních kousků vzniká pod jejich taktovkou. Ne nadarmo se mluví o zlatých českých ručičkách. Když se obléknete do malé udržitelné značky rozhodně jen tak nepotkáte na ulici člověka ve stejném oblečení.
Cena
Mnohé může zpočátku odradit vyšší cena za oblečení, ale ta má svoje důvody. Udržitelní výrobci platí svým zaměstnancům adekvátní platy a používají kvalitnější materiály. Ovšem pokud vám nevadí „sekáče“ šatník můžete snadno a levněji obnovit právě v nich.
Co má splňovat značka udržitelné módy?
● maximální rádius výrobního procesu 5 000 km
● použití organické bavlny nebo dalších materiálů šetrných materiálů (např. konopí, modal, lyocell neborostlině barvená kůže)
● férové pracovní podmínky – výroba v EUnebo kontrolované továrně
● použití recyklovaných nebo biologicky odbouratelných materiálů
● certifikaci Fair-Trade nebo GOTS
Tipy na české a slovenské udržitelné značky
● Green butik
● Bohempia
● Czech Labels
● Lull
● Creeme
Pokud vás výše uvedené tipy na udržitelné značky nezaujali, tak můžete využít vzrůstajícího zájmu o kurzy šití. Pomocí pár stehů můžete staré oblečení proměnit v úplně nové a dát svému životu udržitelnější ráz.