Závislost na mobilním telefonu, na sociálních sítích a Internetu se podle psychologů projevuje podobně, jako jiné formy závislostí. Nejde tu pochopitelně o závislost fyzického těla na drogách, lidé ji ovšem pociťují jako nutkavou potřebu ukojit svou touhu po něčem, bez čeho se nedokážou obejít.
A tak se z nich stávají mobiloví gambleři, závisláci na facebooku, na mailu, na chatu. Je velmi smutný pohled na „zamilovanou“ partnerskou dvojici, která se namísto procházky po parku věnuje posedávání v křesle a pozornost upíná na barevný displej.
Lékaři, kteří se tomuto fenoménu věnují již řadu let, popisují závislost na Internetu a mobilech jako závažnou formu psychické nemoci, která je srovnatelná s alkoholismem a s kouřením. Neurologové a psychologové to zdůvodňují zvýšením hladiny hormonu štěstí – dopaminu vždy v okamžiku, kdy lidé používají telefon pro nějakou činnost, kterou nutně provádět nemusí. Např. nečekají žádný e-mail, přesto se podívají do schránky a přímo samotné vzrušení mít možnost do mailu nahlédnout je uspokojí asi tak, jako vstup do nového levelu osobu závislou na počítačové hře.
Na mobilech jsou nejvíce závislí mladí lidé, někteří to ovšem vůbec neřeší
Bohužel se takové závislosti týkají především mladých lidí a dětí, podle nejnovějších průzkumů je na používání mobilu v souvislosti s Internetem závislá celá polovina teenagerů. Více než 70 procent z nich si už jako závislí lidé pravidelně prohlíží stav svého e-mailového konta, ačkoliv by nutně nemuseli. Závislost nám doslova přerůstá přes hlavu, dokonce prý 80 procent mladých lidí sleduje mobil minimálně dvakrát za hodinu, aby jim něco neuniklo.
Hranice mezi závislostí a skutečnou potřebou užívání telefonu je totiž velmi tenká a vše závisí na tom, z jakého pohledu se na celou věc podíváte. Užívat telefon ke své práci, nebo jím vyhledávat vlakový spoj, používat navigaci, či poslouchat při práci na pozadí nějakou skladbu, co se vám líbí, pak o závislost nejde. Pokud to ovšem přeháníte a preferujete raději kontakt se samotným přístrojem a raději vše vyřizujete elektronicky, aniž byste se stýkali s lidmi, pak lze hovořit o závislosti.
Závislost na čemkoliv se s úspěchem léčí nějakou tvořivou činností, takoví lidé musí v sobě uvnitř objevit touhu po vlastních schopnostech, pomáhá nějaký lehčí sport, nejrůznější rukodělné výrobky, procházky v přírodě a výborným terapeutickým prostředkem jsou večerní kamarádská posezení pouze s občerstvením a s čistým stolem. Jen si povídat a vyprávět příběhy, učit se druhým lidem naslouchat – bez telefonu a bez počítače. A pochopitelně bez televize. Výborným pomocníkem jsou také jemné partnerské masáže.