V domácích podmínkách je stěhování či přemisťování předmětů, především nábytku, iniciativou žen, ale praktická část zůstává na mužích.
Kdy využít služeb stěhováků
Pokud se chystáte stěhovat celý byt nebo dům, je lepší to přenechat odborníkům ze stěhovací služby. Ale ani v tomto případě se nevyhnete přípravám na samotnou akci. Samotné kusy nábytku ochráníte proti odření nebo jinému mechanickému poškození obyčejnými dekami nebo prostěradly. Zrcadla a obrazy se doporučuje zabalit do bublinkové fólie nebo krabic k tomu určených. Opatrní byste měli být při manipulaci s elektronikou, v případě, že máte původní obal, uložit přístroj do něj a zabezpečit lepicí páskou. Knihy postačí naskládat do krabic, na oblečení postačí kufry nebo igelitové pytle.
Kdy si vystačíme sami
V případě, že vás čeká pouze malování nebo menší úpravy interiéru, kromě síly se bude hodit i několik užitečných rad a triků. S lehkými věcmi problém není, u větších kusů se budete snažit vyhnout jejich demontáži a následnému montování do původního stavu, pokud to možnosti dovolují, je lepší přesunout díl vcelku, čímž si ušetříte spoustu času. Pokud budete muset přistoupit k rozmontování na menší části, je důležité si jednotlivé díly označit, aby bylo následné složení bezproblémové.
Triky a rady
Pomůcky přesun nejen usnadní, ale urychlí. Ideálním řešením pro přesun nábytku je rudl nebo vozík, u předmětů větších rozměrů se využívají stěhovací popruhy a kříže v různých délkách a různého průměru, tíha se tak rovnoměrně rozloží a lze tak přesunout i velmi těžkou věc. V domácích podmínkách si pro přesun např. skříně vystačíte s tím, že pod ni podvlečete hadr a skříň na něm posunujete po zemi, podobnou službou udělají trubky nebo jiný pevný materiál kulatého tvaru, třeba násada, postačí 2 – 3 kusy. Ve specializovaných obchodech najdete speciální stěhovací podložky, které unesou i 150 kg, na zvedání nábytku se dá využít ocelový zvedák. Dalším řešením jsou speciální kolečka, kterými stačí předmět podložit, jedno jediné dokáže unést cca 100 kg.