Nedokážeme si představit, že by existoval někdo, kdo by v současnosti nevěděl co si představit pod slovním spojením „peanut butter“, ale pokud ano, tak my Vám tu představíme, o jaký fenomén se jedná. Mluvíme tu o fenoménu arašídových a dalších oříškových másel. Peanut butter je anglické vyjádření pro arašídová másla, ale v současnosti už nekonzumujeme pouze arašídová másla, ale například i pistáciová, lísko-oříšková, mandlová nebo pekanová. Všechny tyto oříškové chutě řadíme pod oříšková másla, která se liší konzistencí, chutí, barvou a intenzitou chuti.
V České republice se jedná o boom posledního desetiletí, kdy se více a více českých konzumentů seznamuje s oříškovými másly a pravidelně je zařazují do svých každodenních jídelníčků. Většina z nás si pamatuje americké filmy a seriály, kde si protagonisté k snídani mazali na toust jakési hnědé a mazlavé cosi, nyní už víte, že to bylo s největší pravděpodobností právě arašídové máslo.
I u nás se vlna arašídových a dalších oříškových másel velmi rozmohla. Nyní si můžeme vybírat z obrovského množství značek a druhů oříšků. Kromě arašídového másla, jaká další můžeme zakoupit?
· pistáciová
· mandlová
· lísko-oříšková
· pekanová
· makadamová
· kokosová
· dýňová
· tahini
Existují i různé směsi, např. s hořkou, belgickou či bílou čokoládou, jahodami nebo jen kombinace různých ořechů mezi sebou. Najdeme čistá másla, kde ve složení najdeme jen ořechy nebo najdeme různě přislazovaná másla. Je potřeba, abychom se zajímali o celkové složení a podle toho si vybrali naše vyvolené oříškové máslo.
Kromě lahodné chuti do našich těl dostaneme konzumací těchto ořechových máslem kvalitní tuky a další vitamíny a živiny.
Pokud jste ještě ořechová másla neochutnali, doporučujeme, můžete je zakoupit v různých kamenných obchodech nebo online přes internet.